Birder's Corner - Warsztaty fotografii Żołn i Krasek - Birder's Corner

Kraski i żołny – warsztaty fotografii przyrodniczej

Marzyliście kiedyś o żołnach i kraskach? Zawsze chcieliście sfotografować te niesamowite ptaki, ale nie wiedzieliście, jak to zrobić? Tak naprawdę te marzenia są na wyciągnięcie ręki i to tylko od was zależy czy je zrealizujecie!

Zapraszam na zapadające w pamięć warsztaty fotografii przyrodniczej. W roli głównej one: żołny i kraski w niesamowitej scenerii bułgarskiej wsi.

Nasza przygoda będzie miała miejsce w bardzo ciekawym okresie – karmienia młodych. Z pewnością w kolonii będzie panował wzmożony ruch. Część pisklaków prawdopodobnie już wyleci z nor. Da to okazję do obserwacji i fotografowania takich momentów jak karmienie przez rodziców i pomocników, naukę usuwania pszczelich żądeł czy pierwsze próby latania. A do tego codzienne życie w ruchliwej kolonii – polowania, sprzeczki, bójki i inne liczne interakcje między ptakami. Oj, będzie się działo! I to wszystko parę metrów przed naszymi obiektywami.

Proponowane warsztaty mają wyjątkowy charakter.

Stawiamy na jakość, dlatego maksymalna liczba uczestników została ograniczona do 4 osób oraz prowadzącego.

Żołna

Żołna

European Bee-eater

Terminy

Dostępne są dwa terminy warsztatów. Każdy z warsztatów trwa 7 dni. W celu rezerwacji proszę o kontakt na: dominik.chrzanowski@outlook.com

Termin 1: 12.06.2017 – 18.06.2017 Rezerwacja
Termin 2: 18.06.2017 – 24.06.2017 BRAK MIEJSC

Organizacja warsztatów

Warsztaty będą łącznie trwały 7 dni, z czego na fotografowanie będziemy mieć aż 5 pełnych dni. Pierwszego dnia spotykamy się na lotnisku w Bukareszcie (Rumunia) skąd jedziemy do miejsca zakwaterowania. Czas w drodze oraz wieczór przeznaczamy na przygotowanie się do pierwszego dnia zdjęć. Sprawdzimy sprzęt, podyskutujemy o technikach fotografii oraz zasadach zachowania się w czatowni. Omówimy też najbardziej charakterystyczne zachowania żołn i krasek.

Począwszy od następnego dnia będziemy mieć dwie 3-4 godzinne sesje fotograficzne – poranną i popołudniową. Do naszej dyspozycji będą specjalnie przygotowane czatownie ulokowane w pobliżu kolonii żołn i miejsc gniazdowania krasek. Dodatkowo, na terenie naszej posesji mamy wieżę fotograficzną (fotografowanie z za szyby), z której uchwycić można takie gatunki jak wilga, turkawka, dzięcioł zielony czy dzięciołek! Przy odrobinie szczęścia może też pojawić się kukułka czy ortolan. Kolejną opcją dla chętnych będzie fotografia z samochodu w przepięknej dolince. Taka forma fotografii pozwoli nam spotkać tam takie gatunki jak: białorzytka płowa i białorzytka saharyjska, potrzeszcz czy dzierzba, a nie ptasio – suseł!

Przerwy lunchowe oraz wieczory będziemy poświęcać na dyskusję o zrobionych i jeszcze nie uchwyconych kadrach. Nieważne czy jesteś początkującym czy zaawansowanym fotografem – zawsze znajdziesz coś dla siebie. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę to poznasz podstawy fotografii przyrodniczej. Z osobami bardziej doświadczonymi będziemy wspólnie szukać nowych pomysłów i inspiracji – i co ważniejsze będziemy je wdrażać w kolejnych dniach warsztatów!

Żołna

Żołna

European Bee-eater

Przerwy lunchowe oraz wieczory będziemy poświęcać na dyskusję o zrobionych i jeszcze nie uchwyconych kadrach. Nieważne czy jesteś początkującym czy zaawansowanym fotografem – zawsze znajdziesz coś dla siebie. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę to poznasz podstawy fotografii przyrodniczej. Z osobami bardziej doświadczonymi będziemy wspólnie szukać nowych pomysłów i inspiracji – i co ważniejsze będziemy je wdrażać w kolejnych dniach warsztatów!

Ostatni dzień warsztatów to powrót do Polski z lotniska w Bukareszcie. Chętni przed wyjazdem na lotnisko będą mogli zaliczyć poranną sesję fotograficzną – w końcu wieża w ogrodzie zobowiązuje.

O samych czatowniach można powiedzieć, że są proste ale zapewniają dość komfortowe warunki. Fotografujemy w pozycji siedzącej przez 3-4 godziny. Najbardziej odczuwalna może być temperatura – w czerwcu Bułgarskie słońce powinno już ładnie nam przyświecać. Pod względem wygody na pewno fotografowanie żołn i krasek jest dużo prostsze od np. zimowych zasiadek na drapole.

Trochę o sprzęcie

Najważniejszym elementem naszego wyposażenia jest obiektyw. Optymalnym wyborem jest ogniskowa ok. 300-450mm dla zdjęć dynamicznych (naloty, lądowania, bójki, karmienia, itp.) oraz 400 – 500mm w przypadku portretów. Zastosowanie dłuższych ogniskowych też jest możliwe, choć będzie wymagało w niektórych czatowniach trochę elastyczności. Jedna z nich ma główną gałąź w odległości idealnej do szkieł 500-600mm - dla każdego coś się znajdzie (bliższe gałęzie też są w tej samej czatowni). Wszystkie ogniskowe podaję oczywiście w odniesieniu do formatu pełnoklatkowego (FX). Jeżeli masz wątpliwości czy twój obiektyw się nada po prostu skontaktuj się ze mną. Wszystko chętnie wyjaśnię.

Jeżeli chodzi o body to tutaj jest dużo prościej – praktycznie każde się nada. Na pewno aparatami profesjonalnymi będzie zdecydowanie łatwiej fotografować z uwagi na szybszy autofocus, większą liczbę klatek czy pełnoklatkową matrycę. Jeżeli jednak dysponujesz trochę prostszym sprzętem klasy ASP-C / DX to też zrobisz dużo fajnych zdjęć. Na warsztacie podpowiem Ci jak optymalnie wykorzystać twój sprzęt.

Trzecim istotnym i obowiązkowym elementem wyposażenia jest statyw. Czym cięższy i stabilniejszy tym lepiej. Poza tym dobrze jest zabrać ze sobą zapasowe baterie, karty pamięci czy komputer w celu zgrania zdjęć. Przydatnym, ale nie koniecznie obowiązkowym akcesorium może też okazać się wężyk spustowy.

Zakwaterowanie i wyżywienie

Zakwaterowanie mamy zapewnione w odległości 15 – 30 min. jazdy od czatowni. Do Waszej dyspozycji będzie wiejski domek wyposażony w 2 dwuosobowe pokoje, kuchnię oraz łazienkę. W przydomowym ogrodzie stoi wieża fotograficzna – nie ma to jak śniadanie czy poranna kawa w towarzystwie wilgi!

W zakresie wyżywienia mamy dwie możliwości. W wariancie podstawowym wspólnie gotujemy. Niezbędny prowiant będzie oczywiście zapewniony. Jako alternatywę możemy wybrać lokalne, bułgarskie posiłki przygotowywane przez kucharkę z pobliskiej wsi. Opcja ta jest możliwa za niewielką dopłatą, gdy zdecydują się na nią wszyscy uczestnicy warsztatu. 

Co zawiera cena warsztatów?

Cena obejmuje pełen koszt warsztatów wliczając w to:

  • Transport w trakcie warsztatów;
  • Transport z lotniska w Bukareszcie do miejsca noclegu i z powrotem;
  • Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych. Pokój jednoosobowy jest dostępny za dopłatą tylko gdy nie będzie kompletu uczestników;
  • Całodobowa obsługa i wsparcie profesjonalnego prowadzącego;
  • Korzystanie z specjalnie przygotowanych czatowni;
  • Wyżywienie i napoje bezalkoholowe;
  • Niezapomniane wrażenia :)

Cena nie uwzględnia:

  • Biletów lotniczych do Bukaresztu i z powrotem;
  • Obowiązkowego ubezpieczenia kosztów leczenia i NNW.

Terminy

Dostępne są dwa terminy warsztatów. Każdy z warsztatów trwa 7 dni. W celu rezerwacji proszę o kontakt na: dominik.chrzanowski@outlook.com

Termin 1: 12.06.2017 – 18.06.2017 Rezerwacja
Termin 2: 18.06.2017 – 24.06.2017 Rezerwacja
Powered by SmugMug Log In