Relacja z warsztatów fotografii żołn i krasek - Bułgaria 2017 - Birder's Corner

Relacja z warsztatów fotografii żołn i krasek - Bułgaria 2017

Pierwsze warsztaty fotografii żołn i krasek są już za nami. W ciągu dwóch turnusów uchwyciliśmy w kadrze dziesiątki niesamowitych momentów. I nie ważny był wiek czy umiejętności uczestników. Począwszy od 5,5 letniego fotografa (najmłodszy uczestnik!) a skończywszy na profesorze ichtiologii, każdy miał możliwość zrobienia dobrych zdjęć.

Żołna (Merops apiaster) - Bartosz Siatkowski lat 5

W tym roku chyba najbardziej zaskoczyły nas kraski. Do dziś pamiętam jak jednej z ekip, tuż przed pierwszym wejściem do czatowni, mówiłem o cierpliwości… I wmawiałem, że taka kraska potrafi przylecieć raz na 30 minut, a czasami nawet raz na godzinę. Dobre sobie! Już po 15 minutach fotografowaliśmy pierwszego ptaka! A jak odlatywał to nie można było nawet na chwilę zdjąć palca ze spustu migawki. Czasami mijało tylko kilka minut, a na gałęzi przed czatownią kraska już lądowała z nowym owadem w dziobie. Ileż było okazji do robienia nalotów!

Kraska (Coracias garrulus) - Wojciech Bronowski

Duża aktywność krasek pozwoliła nam też na obserwację całego wachlarza różnorodnych owadów i płazów, którymi żywią się te piękne ptaki. W dziobach były przynoszone zarówno małe chrząszcze jak i naprawdę duże świerszcze. Raz przed naszymi obiektywami nawet pojawiła się kraska z jaszczurką!

Kraska - Janusz Siatkowski

Żołna - Wojciech Bronowski

Kraska - Dominik Chrzanowski

Kraska - Janusz Siatkowski

Drugie tegoroczne zaskoczenie zgotowały nam żołny. Ptaki te raz na 3-4 lata przenoszą całą kolonię w inne miejsce. I tak też stało się w tym roku – i to przy dwóch głównych czatowniach. Na szczęście czekała na nas nowa czatownia przy nowej kolonii, a ptaki jak zwykle bardzo fajnie z nami współpracowały. Przypuszczalnie z uwagi właśnie na fakt przenosin tegoroczne gody się trochę przeciągnęły dzięki czemu mogliśmy fotografować przekazywanie pokarmu czy czasami następujące po nich kopulacje.

Żołna - Kacper Siatkowski

Żołna - Kacper Siatkowski

Czatownia na żołny

Czatownia na kraski

Tomasz w czatowni

W przerwach pomiędzy żołnami i kraskami robiliśmy zdjęcia z wieży fotograficznej ulokowanej w ogrodzie. Próbowaliśmy też fotografii z samochodu oraz podchodu. Te sposoby pozwoliły nam na obserwację takich gatunków jak wilga, trznadel czarnogłowy, dzięcioł białoszyi, gąsiorek czy dzierzba rudogłowa. Dla odpoczynku jeździliśmy fotografować susły czy podziwiać uroki bułgarskiej wsi.

Powered by SmugMug Log In