Gdy zacząłem robić tę stronę, najtrudniejsze okazało się… napisanie paru słów o sobie i od siebie. Szczerze mówiąc, to się tego nie spodziewałem. Ale wyzwanie zostało rzucone - no to do dzieła :)


Skąd fotografia ptaków? 

Jest to chyba najczęściej zadawane mi pytanie. Wszystko zaczęło się w 2010 r. od wywiadu z fotografem przyrody, na który natknąłem się w jednym z czasopism. Czytając go, z każdym łapczywie pochłanianym zdaniem, rosło we mnie przekonanie, że jest to coś czego koniecznie trzeba spróbować. Tak więc znalazłem warsztaty z fotografii przyrodniczej i wpadłem jak śliwka w kompot! Dosłownie! Długie obiektywy, fotografowanie z foto-tratwy, taplanie w błocie, dzika przyroda i satysfakcja z pierwszych zdjęć. Inaczej nie mogło się skończyć – znalazłem swoją pasję. Powrót do domu okazał się jak zimny prysznic – no bo, co można było zrobić ze starym poczciwym Nikonem D90 i obiektywem 18-105 mm? No, ale nie od razu Rzym zbudowano. Przyszedł czas na pierwszy teleobiektyw i pierwsze próby. Te mniej i bardziej udane. Szczerze mówiąc, to tych pierwszych było na początku więcej, bo ani nic nie wiedziałem ani o ptakach, ani tym bardziej o ich fotografowaniu. Czyniąc jednak małe kroczki i ucząc się na własnych błędach dotarłem tu gdzie jestem.


Co jest fajnego w fotografii ptaków?

No właśnie – co? Wstawanie o 3 rano? Przedzieranie się przez bagna i szuwary? Leżenie w bezruchu pod siatką maskującą? A może wielogodzinne przesiadywanie na -15 stopniowym mrozie? Przerażające, nie?

Dla mnie fotografia ptaków to zupełnie inne, pozytywne emocje. Trudno jest opisać słowami co czuje przyrodnik, gdy jest świadkiem zapierających dech w piersiach spektakli przyrody. Takich, których nie widuje się na co dzień i o których przeciętny „mieszczuch” może co najwyżej dowiedzieć się z telewizji. A Ty jesteś tam, w samym środku akcji – często parę metrów od obiektów Twojej fotografii. I masz możliwość to wszystko obserwować, słuchać, chłonąć. I jeszcze fotografować! 


Zawodowe sukcesy?

Jak na razie nie jest ich wiele. Jestem członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody. W 2016 roku zdobyłem pierwsze miejsce oraz dwa wyróżnienia w kategorii „Ptaki” konkursu na Fotografa Roku Okręgu Mazowieckiego ZPFP.

Uczestniczyłem też w następujących wystawach:

  • „Przyroda w obiektywie” – wystawa pokonkursowa prezentowana w trakcie festiwalu Poznańskie Dni Fotografii 2015,
  • „Nasze Fascynacje 2016” - Wystawa pokonkursowa w konkursie na Fotografa Roku 2016 Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody,
  • „Wśród bagien i piasków” – Wystawa organizowana przez Okręg Mazowiecki Związku Polskich Fotografów Przyrody

Jestem autorem następujących publikacji:

Perkozek


Moje ulubione ptaki?

Perkozy oczywiście!

Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej? Zajrzyj na stronę mojego projektu: „perkozy świata”.

Jak się ze mną skontaktować?

Masz pomysł na ciekawy projekt? Szukasz fotografa? Spodobało Ci się, któreś z moich zdjęć? A może po prostu chcesz powiedzieć „cześć”? Napisz do mnie: dominik.chrzanowski@outlook.com.

Możesz też znaleźć mnie na portalach www.birdwatching.pl oraz www.35photo.ru.

Powered by SmugMug Owner Log In