• Do usłyszenia w audycji „Animalista”
  No i stało się. Trafiłem do radia! :).

  Zapraszam w sobotę 15 lipca 2017 o godzinie 14:00 do słuchania Radia dla Ciebie (RDC). W audycji Animalista będę miał przyjemność rozmawiać z Łukaszem Bożyckim o perkozach, żołnach i fotografii ptaków w ogóle.

  Nagranie z audycji będzie też dostępne pod adresem: http://www.rdc.pl/publicystyka/podcasty/animalista/
 • Artykuł "Pomocnicy u żołn" jest dostępny do pobrania!
  Na stronie Birder’s Corner został udostępniony artykuł „Pomocnicy u żołn” wydany na łamach kwartalnika Ptaki Polski nr 43 (3/2016). Serdecznie zapraszam do lektury i komentowania!

  Przy okazji przypominam o czerwcowych warsztatach fotografii żołn i krasek. Są jeszcze wolne miejsca. Wszystkie zdjęcia ilustrujące artykuł zostały zrobione z czatowni, które będziemy mieć do dyspozycji w trakcie warsztatów.

  Artykuł "Pomocnicy u żołn"

 • Artykuł "Lęgi perkozów" jest dostępny do pobrania!

  Na stronie Birder’s Corner został udostępniony artykuł „Lęgi Perkozów” wydany na łamach kwartalnika Ptaki Polski nr 42 (2/2016). Artykuł powstał jako jedno z działań realizowanych przeze mnie w ramach Projektu Perkozy Świata. Serdecznie zapraszam do lektury i komentowania!


  Artykuł "Lęgi perkozów"

 • Jak dobrze wybrać partnera? - ciekawe wykłady w Ogrodzie Botanicznym UW
  Serdecznie zapraszam na serię ciekawych wykładów organizowanych przez Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. W poniedziałek 13 lutego nasz znajomy Paweł Pstrokoński będzie opowiadał o życiu intymnym ptaków. Przed walentynkami wydaje się to być idealny temat :)

  Podiceps gristigena


  Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Odbędzie się w auli Kopernika (drugie piętro) w budynku Obserwatorium Astronomicznego, Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Aleje Ujazdowskie 4, Warszawa.

  Merops apiaster  W ramach ilustracji do wykładów pojawią się między innymi moje zdjęcia zakochanych perkozów i żołn. Dokładnie takie na jakie liczymy na warsztatach :).

  Merops apiaster

 • Czy ptaki mogą śnić?
  Ostatnimi czasy mówi się całkiem sporo o badaniach snu u ludzi. Nauka zrobiła w tym zakresie bardzo duże postępy, a nawet stała się ogólnodostępna dla każdego z nas. Mamy np. dostępne aplikacje na komórki badające fazy naszego snu i dzięki temu pomagające w przyjemniejszym i mniej problemowym wstawaniu. Swoją drogą kiedyś nawet testowałem taką aplikację, ale 3 rano potrafiła być zbyt wczesna nawet dla niej 😏

  śpiący perkoz rdzawoszyi


  W uproszczeniu u ludzi wyróżnia się dwie główne fazy: REM (rapid eye movement) i NREM (non-rapid eye movement). Faza REM jest fazą o wzmożonej aktywności mózgu, dlatego też osoby obudzone w trakcie tej fazy często mówią, że śniły. Okazuje się, że u ptaków występują fazy snu bardzo podobne do tych ludzkich. W odróżnieniu od ssaków zmiany faz snu są istotnie częstsze a same fazy dużo krótsze. Niektóre z ptaków maja nawet sen przerywany dzięki czemu mogą zachować czujność i wypatrywać potencjalnych drapieżników.  Niestety – w odróżnieniu od nas – naukowcy nie mogą obudzić ptasiego pacjenta i spytać się „a co ci się śniło, mały”? Obecnie nie umiemy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy ptaki śnią. Są jednak bardzo ciekawe badania wykonane na samcach australijskiego ptaka jakim jest Zeberka timorska (Taeniopygia guttata). Badania ich mózgów w trakcie fazy REM pokazują okresy dużej aktywności neuronów w obszarach mózgu odpowiedzialnych za śpiew. Wzorce tej aktywności są bardzo zbliżone do chwil, w których ptaki są w pełni świadome i właśnie śpiewają. Nie ma pewności czy już jest to sen. Uważa się, że taka „senna powtórka” może pomagać nauce śpiewu i wpływać pozytywnie na pamięć!

  śpiący ostrygojad


  Z pewnością najbliższy czas przyniesie nam wiele ciekawych odkryć w tym zakresie. W więcej zdjęć śpiących ptaków znajdziecie na http://birderscorner.com/

 • Będziemy na wystawie pokonkursowej na festiwalu the Bird and Nature Festival (du Festival de l’Oiseau et de la Nature)
  Dziś dostałem dobrą wiadomość. Jedno z moich zdjęć zostanie pokazane na wystawie konkursowej w ramach konkursu „International Wildbird Photo Competition” organizowanego w ramach międzynarodowego festiwalu the Bird and Nature Festival (du Festival de l’Oiseau et de la Nature) odbywającego się między 8 a 17 kwietnia 2017 we Francji.   Przy okazji gratulacje dla wszystkich zwycięzców! Wasze zdjęcia są niesamowite.
  Dla zainteresowanych podaję link do zdjęć konkursowych.

  Trochę statystyk z tegorocznego konkursu:

  • 847 uczestniczących fotografów dzikiej przyrody,
  • Łącznie zgłoszono 5,712 zdjęć  w podziale na kategorie:
   • 227 mini serii
   • 1 892 zdjęć w kategorii “Ptasi portret”;
   • 1 318 zdjęć w kategorii „Ptak w krajobrazie”;
   • 847 zdjęć w kategorii „Dwa”;
   • 817 zdjęć w kategorii „Wizja artystyczna ptaka”
   • 158 zdjęć w kategorii  “15-17 lat”


 • Birder's Corner rusza już niebawem!
  Birder’s Corner startuje już w Styczniu 2017. Na razie krótka zajawka naszej działalności.

  Więcej informacji na http://www.birderscorner.com/


  Warsztaty fotografii Żołn i Krasek

Powered by SmugMug Owner Log In