Projekt "Perkozy świata"

Perkozy na świecie i w Polsce

Jeżeli chodzi o perkozy, to my Polacy możemy uważać się za szczęściarzy. Na świecie żyje obecnie dziewiętnaście gatunków perkozów, z czego dwa są skrajnie zagrożone wyginięciem. Polska leży w obszarze najliczniejszego występowania kilku gatunków jednocześnie. Możemy obserwować aż pięć z nich, a cztery regularnie gniazdują. Najpowszechniej spotykane są perkozy dwuczube (Podiceps cristatus) oraz głośne i malutkie perkozki (Tachybaptus ruficollis). Mniej liczne są zauszniki (Podiceps nigricollis) oraz perkozy rdzawoszyje (Podiceps grisegena). Na przelotach pojawiają się perkozy rogate (Podiceps auritus).

Perkozy polski

Perkozek

Perkozek

The little grebe


O projekcie „Perkozy świata”

Od samego początku mojej przygody z fotografią ptaków perkozom poświęcam dużą część uwagi. W końcu to moje ulubione ptaki! Spędzony razem czas pewnie można by liczyć w dziesiątkach, a nawet setkach godzin. Mimo tylu podejść do ich fotografii mam jeszcze wiele do zrobienia. Z całą pewnością lista pomysłów na wyczekiwane kadry jest długa. W 2015 zrodził się w mojej głowie pomysł na długotrwałą i pasjonującą przygodę. Powoli kiełkowała wizja projektu „Perkozy świata”. W końcu cel został zdefiniowany – wszystkie gatunki perkozów sfotografowane w maksymalnie 10 lat. No dobrze – ale co w najbliższym czasie? Jeszcze nasze rodzime gatunki i uzupełnienie brakujących scen z ich życia. No i może niedługo perkoz rogaty…Kilka ciekawostek o perkozach, czyli czy wiesz, że…


… perkozy są jednymi z najlepiej nurkujących ptaków?

Ptaki nurkujące dzieli się na dwa rodzaje – te używające do pływania skrzydeł lub nóg. Perkozy należą do tych drugich i obok nurów są uważane za najlepiej nurkujące ptaki o napędzie nożnym. W przeciwieństwie do większości ptaków ich stopy nie są zakończone błonami, a zrogowaciałymi płatami. Całe nogi mają bardzo mocno przesunięte do tyłu. Dzięki takiemu unikatowemu połączeniu perkozy mogą swobodnie przemieszczać się i zmieniać kierunek pod wodą. Bardzo dobrze radzą sobie żerując zarówno na różnych głębokościach jak i w gęstych zaroślach.

Perkoz rdzawoszyi

Perkoz rdzawoszyi

… perkozy prawie wcale nie umieją chodzić?

Unikatowa konstrukcja nóg perkozów ma też swoje skutki uboczne. Można o nich powiedzieć, że są lądowymi kalekami. Prawie nigdy nie wychodzą z wody (w razie zagrożenia nurkują), ale gdy już znajdą się na lądzie to mają problem z przejściem kilku metrów. Co chwilę upadają! Próbują sobie radzić machając skrzydłami jakby chciały wzlecieć w powietrze lub pełzną podskakując na brzuchu w stylu „na żabę”. Wśród ptaków wodnych na lądzie gorzej radzą sobie tylko nury nie potrafiące w ogóle ustać pionowo.


Ćwiczenia

Perkoz rdzawoszyi

… niektóre perkozy się odchudzają?

Zdecydowana większość perkozów umie latać, choć nie należą do najlepszych lotników. Występują jednak gatunki całkowicie nielotne. Należą do nich np. perkoz krótkoskrzydły (Rollandia microptera) oraz krytycznie zagrożony wyginięciem perkoz Taczanowskiego (Podiceps taczanowskii). Nasz krajowy zausznik w sezonie lęgowym staje się okresowo nielotny. Jest to związane nie tylko z pierzeniem, ale również okresowym zanikiem mięśni i znaczącym wzrostem masy ciała. W przeciwieństwie do innych ptaków migrujących perkozy zaczynają spalać zapasy tłuszczu jeszcze przed odlotem. Mogą „zrzucić” nawet 1/3 masy zgromadzonych zapasów! Przypuszcza się, że w ten sposób możliwie najdłużej odwlekają odlot i pozostają jeszcze przez chwilę w naszym kraju w okresie, gdy już zaczyna brakować im pożywienia. „Odchudzaniu” towarzyszą regularne ćwiczenia. Przed odlotem zaczynają coraz częściej machać skrzydłami, dzięki czemu odbudowują mięśnie odpowiedzialne za lot. Te, które im zanikły w trakcie sezonu lęgowego.


… istnieje specjalny język komunikacji piskląt z dorosłymi ptakami?

Charakterystyczną cechą piskląt perkoza są trzy gołe plamy na głowie. Naukowcy niedawno odkryli ich przeznaczenie. Okazało się, że młode za ich pomocą potrafią komunikować się z rodzicami. Robią to zmieniając rozmiar plamek (nabrzmiewają) lub zmieniając ich barwę z szarej na różową. Rodzice rozpoznają kombinacje tych sygnałów i dzięki temu wiedzą kiedy, młode są zaniepokojone, głodne lub po prostu chcą się bawić!


Perkozy rdzawoszyje z młodymi

Perkoz rdzawoszyi

Perkoz rdzawoszyi

The red-necked grebe

Powered by SmugMug Owner Log In